Plotery drukujące to urządzenie peryferyjne, które działają jak duża i zaawansowana drukarka. Bez ich zastosowania druk wielkoformatowy byłby niemożliwy do wykonania. Dzięki nim możliwe jest drukowanie obrazów czy tekstów na płaskich i dużych powierzchniach.
Poligrafia – rodzaje ploterów
Plotery płaskie kreślą linie na płasko rozłożonym materiale. Element piszący znajduje się w nim i przesuwa się w osi pionowej wzdłuż poruszającej się w osi poziomej poprzeczki. Takie plotery przeznaczone są do mniejszych wydruków. Plotery bębnowe z kolei posiadają tylko jedną oś przesuwania głowicy. Drukowanie dobywa się przez poruszanie się papieru wokół bębna drukującego. Plotery tego typu pozwalają na uzyskanie dużych wydruków. W drukarni przydają się także plotery rysujące. Dzięki nim możliwe jest wydrukowanie grafiki w dużym rozmiarze. W przypadku grafik wysokiej jakości należy zastosować ploter atramentowy lub tuszowy. Jeśli jakość nie jest aż tak istotna to można zdecydować się na tańszy w eksploatacji ploter laserowy.
Wybór plotera drukującego
W drukarni stosowane są oczywiście plotery drukujące lub drukująco-tnące. Występują one w kilku rozmiarach do wyboru. Kolejną kwestią jest szybkość wydruku oraz wielkość podajnika. w przypadku ploterów produkcyjnych dobrym pomysłem są potrójne rolkowe podajniki. Dobrze sprawdzają się plotery wielofunkcyjne z serwerem wydruków oraz kartą sieciową. Dzięki nim z ploterem można komunikować się także zdalnie. Drukowanie bez nadzoru z kolei zmniejsza ilość czasu potrzebnego na obsługę urządzenia, a tym samym obniża koszty produkcji. W sprzedaży są także np. plotery, które od razu laminują wydruki. Plotery wielkoformatowe są dość drogie, ale w perspektywie kilku lat jest to na pewno inwestycja opłacalna. Plotery laserowe są tańsze, ale odbija się to potem na jakości wydruków. Tymczasem wielu klientów właśnie najbardziej ceni sobie jakość. Podczas zakupu plotera obowiązkowo należy sprawdzić długość okresu gwarancyjnego oraz dostępność części zamiennych.
Być może wydaje Ci się, że offset jest jedyną techniką drukarską gwarantującą wysoką jakość wydruku. Jednak się mylisz. Druk cyfrowy zrealizowany w profesjonalnej drukarni pozwoli Ci uzyskać jakość wydruku niemal identyczną jak jakość wydruku offsetowego. Jednak ten wariant powinieneś wybrać w dwóch sytuacjach: kiedy zależy Ci na niskim koszcie druku małego i średniego nakładu lub gdy chcesz wydrukować projekt w bardzo krótkim czasie. Druk cyfrowy jest opłacalny przy drukowaniu nawet jednego egzemplarza projektu. Brak konieczności uruchamiania skomplikowanego procesu produkcyjnego sprawia, że Twoja ulotka może być wydrukowana niemal „od ręki”.
Wybierając rodzaj druku, powinieneś kierować się nie tylko jego nakładem czy czasem realizacji. Aby projekt spełnił Twoje oczekiwania, technologia wydruku powinna być dobrana do jego parametrów.
Jednym z nich jest gramatura papieru. Jeśli grubość wybranego przez ciebie arkusza nie przekracza 270 g/, bez obaw możesz zastosować druk cyfrowy. Pamiętaj jednak, że drukarka cyfrowa jest w stanie drukować jedynie na podłożach dość elastycznych. W przypadku sztywniejszego arkusza lepszym rozwiązaniem będzie offset.
Kolejną kwestią warunkującą zastosowanie określonej techniki druku jest format wydruku. Druk cyfrowy zalecany jest do drukowania projektów mniejszych rozmiarów, np.: ulotek, wizytówek, agend konferencyjnych, zaproszeń czy krótkich serii katalogów. Maksymalny format projektu w tym wariancie druku to A3+. Jeśli chcesz wydrukować swój projekt w większym formacie, powinieneś wybrać offset. Ta technika druku doskonale się sprawdza w przypadku wydruku książek, gazet, prospektów czy map. Pamiętaj jednak, że technologie druku cały czas postępują. Na targach branżowych już pojawiają się maszyny do druku cyfrowego obsługujące formaty B2 i B1. Pojawienie się ich w parkach maszynowych polskich drukarni jest kwestią czasu…
Ostatnią rzeczą wpływającą na wybór techniki wydruku jest to, czy przygotowany projekt graficzny ma zostać jedynie powielony czy w trakcie drukowania będą wprowadzane do niego zmiany. Offset działa trochę jak kalka – jeden wzór jest odbijany na każdym z egzemplarzy. Dlatego jeżeli zamierzasz personalizować wydruk, to wówczas musisz wybrać druk cyfrowy. Ta technika wykorzystywana jest chociażby w druku zmiennych danych, kiedy drukowane zaproszenie czy ulotka personalizowane są chociażby imieniem i nazwiskiem osoby, do której ma trafić. Oczywiście istnieje możliwość połączenia obu technologii druku w celu wykonania materiałów spersonalizowanych. Część ze zmiennymi danymi może być wówczas wydrukowana na cyfrze, a pozostała zawartość na offsecie. Innym rozwiązaniem jest również dodrukowanie personalizowanych elementów techniką cyfrową na wykonanych wcześniej na offsecie materiałach. Doświadczony drukarz pomoże wybrać najlepszy wariant personalizowanego wydruku dla Twojego projektu.
Efekt finalny zależy nie tylko od rodzaju druku, który wybierzemy, ale także od pozostałych parametrów, przede wszystkim odpowiedniej gramatury papieru. Jeżeli zdecydujemy się na cienkie, wręcz przezroczyste kartki, niestety musimy liczyć się z tym, że wydruk będzie przebijał na drugą stronę, a papier może szybko ulec zniszczeniu, np. przez gniecenie. Kolejny ważny aspekt to format wydruku. Druk cyfrowy idealnie sprawdzi się przy mniejszych realizacjach, a druk offsetowy przy większych. Warto wziąć pod uwagę również wybór odpowiedniej drukarni. Przed wyborem warto poczytać opinie w internecie i popytać znajomych. Jednym zdaniem: zróbmy porządny research, aby nie popełnić błędu, źle inwestując.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „jaki druk jest lepszy - offsetowy czy cyfrowy”, gdyż wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań.